
Fotó: NAK/Lévai Zsolt
Kevesebb, mint egy perc alatt telt be a Távpilóta (drónpilóta) alapismeretek kurzus a Soproni Egyetemen. A tantárgyfelvétel időpontjában tehát hatvan másodperc alatt bizonyosodott be, hogy a jövő erdőmérnök, vadgazda mérnök és földmérő-földrendező mérnök szakemberei tudatosan választották a soproni felsőoktatási intézményt.

Az erdészet és faipar innovációs területeire, valamint a nemzetközi klímakutatásra összpontosítva fejleszti kapcsolatait a Soproni Egyetem. A fenntartható jólét biztosítására irányuló Európai Uniós elképzeléseket is tudják támogatni az intézményben folyó kutatások. Az aktív gazdasági és tudományos együttműködésekkel hazai és nemzetközi porondon is meghatározó szereplő a Soproni Egyetem.

Közönségszavazást indított az Agrotrend Csoport, az Év Agrárembere díj odaítélésére. Az erdőgazdálkodás kategória győztesére, Dr. Csóka György Leventére, az ERTI kutatójára is leadhatják a szavazatukat az érdeklődők.

A Soproni Egyetem Erdészeti és Faipari Innovációs Központja elnyerte a „kiváló kutatási infrastruktúra” díjat, amelyet a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság (NKIB) ítélt oda. Az elismerés a központ kiemelkedő kutatási tevékenységét és infrastruktúráját díjazza, amely hozzájárul a fenntartható fejlődéshez és az innovációhoz. Az elismerés kiemeli, hogy a hazai erdészeti és faipari kutatások döntően a Soproni Egyetemen valósulnak meg. A felsőoktatási intézmény a Környezet kategóriában került a TOP listára.

A Soproni Egyetem Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kara, mint az hazai faipar unikális felsőoktatási és kutatási központja május 21- én faipari ágazati egyeztető fórumot rendezett az Egyetem Ligneum rendezvényházában.

KEHOP-5.2.2-16-2023-00168
„A Soproni Egyetem épületgépészeti rendszereinek biomaszsza hőtermelés alapú ellátásának kiépítése” című projektje a megvalósulást követően sikeresen zárult. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében 2 265 696 638 forint európai uniós támogatásból valósult meg. A projekt futamideje 2023. augusztus 11 – 2023. november 30-ig tartott.
Az energetikai fejlesztés eredményeként 3 új hőközpont került kialakításra:
- a Bajcsy-Zsilinszky utcai fő kampusz területén,
- a Baross úti VUK és LUK kollégiumoknál és
- a Benedek Elek Pedagógiai Kar területén.
A 3 telephelyen 1 db 2 000 kW és 1-1 db 850 kW teljesítményű kazán került beépítésre.
A három hőközpont 22 épület fűtését látja el összesen 56 726,4 m2 fűtött alapterületen.
Tüzelőanyagmozgatást mindhárom helyszín esetében hidraulikus működtetésű tüzelőanyag mozgatótolópadló végzi szállítócsigás kihordóval. A betöltés az éklétrás mozgató hátuljára
történik billenőplatós teherszállító járműről.
A projekt megvalósításával összesen 3 700 kW mértékű további kapacitás került beépítésre, amely megújuló energia előállítására alkalmas.
A beruházásnak köszönhetően a Soproni Egyetem az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását 1 675,85 tonna CO2 egyenértékkel csökkenti évente, amivel első hazai egyetemként a klímapozitív szervezeti működést éri el.
A megújuló energiaforrásból előállított energiamennyiség várható értéke 15 861,67 GJ/év.
A középületek éves elsődleges energia-fogyasztásának csökkenése
pedig 4 406 020 kWh/év.

A világ legjobb gyakorlatait bemutató, e területen élen járó 54 egyetem közül a nemzetközi dobogó első helyére rangsorolták az UI GreenMetric versenyében a Soproni Egyetem e-hulladék gyűjtését és a hulladék kezelést bemutató pályázatát.

A Soproni Egyetem Faipari Mérnöki Kara nyolcadik alkalommal rendezte meg hagyományos Bázisiskolai Szakmai Faipari versenyét, ahol idén 14 iskola tanulói vettek részt. A résztvevők kiváló teljesítményt nyújtottak, hozzájárulva a verseny emelkedett színvonalához és a faipari szakma fejlődéséhez.