Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Csapadékos nyárelő? Ideje hozzászoknunk

Már megint esik! – joggal hangzik el a mondat ezekben a napokban ország- és Európa szerte. Több hullámban is érkeztek nedves légtömegek hazánk fölé, amelynek hatására az áztató esők mellett hirtelen lezúduló, nagy csapadékot adó záporok, zivatarok is előfordultak, több helyen károkozó jég is esett.

Tovább olvasom
A Soproni Egyetem Botanikus Kertjének gombavilága

A változatos növényvilágnak és a Botanikus Kertben történő munkálatoknak köszönhetően változatos gombavilág alakulhatott ki. A kert gombavilágának monitorozása 1998 óta történik, melynek folyományaként 2015-ig 171 gombafajt sikerült azonosítani. Ez a szám évente néhány fajjal azóta is emelkedik. A talált fajok 33%-a gyökérkapcsolt (mikorrhizás), 5%-a parazita, 22%-a faanyagon növő lebontó, 40% talajon vagy növényi anyagokon növő lebontó gomba. Vizsgálataink alapján a Botanikus Kert gombavilága részben a Soproni hegyvidék, részben a Dudlesz erdő gombavilágával fed át, mintegy átmenetet képezve. Ugyanakkor több olyan faj is akadt, melyet Sopron környékén itt találtak először. Két védett faj, az olaszgomba és a csoportos csiperke is előkerült a kertből. Ezen túl tíz veszélyeztett fajt és számos magyarországi vöröslistás gombafajt sikerült azonosítani.

Tovább olvasom
A SOPRONI EGYETEM BOTANIKUS KERTJÉNEK GOMBAVILÁGA

Tíz veszélyeztetett és két védett gombafaj is él a Soproni Egyetem Botanikus Kertjében. Olyan különlegességekkel találkozhat itt az éles szemű megfigyelő, mint a vörös rovarrontógomba vagy a kutyaszömörcsög. A védett növénygyűjteményben gombát szedni nem szabad, de lehetőség nyílik megfigyelni titokzatos világukat. Az egyetem szakemberei már negyed évszázada viszgálják a Botanikus kert gombáit.

Tovább olvasom
Stratégiai Együttműködés a Jövő Erdészeti Szakembereiért: A STIHL és a Soproni Egyetem Partnersége

Az Andreas STIHL Kereskedelmi Kft. és a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kara között régóta zajló közös munka eredményeként együttműködési megállapodás került aláírására, amelyet az Andreas STIHL Kereskedelmi Kft. ügyvezetője Bakon Gábor, az egyetem részéről Prof. Dr. Alpár Tibor, az innovációért és vállalati kapcsolatokért felelős rektorhelyettes, továbbá Dr. Heil Bálint dékán látott el kézjegyével.

Tovább olvasom
Soproni Egyetem Zöld Iroda Programja

Részvételi felhívás a Soproni Egyetem Zöld Iroda minősítésre

A program célja

A Soproni Egyetem Zöld Iroda Program célja, hogy az egyetem dolgozói tudatosabbá váljanak az „irodai hétköznapjaikban” és adott esetben egyre érzékenyebben odafigyeljenek a közvetlen környezetükre a munkahelyükön is. Azok az önkéntes résztvevők (megj.: a több személyes irodák esetében egy kapcsolattartó által kérjük a kitöltést a helyiségre nézve), akik kitöltik az önértékelési űrlapot és bemutatják, hogy befolyásukhoz és lehetőségeikhez mérten a leginkább megfelelnek a Zöld Iroda Program elvárásainak, megkapják az adott helyiségre a Soproni Egyetem Zöld Iroda minősítést. A beérkezett részvételi önértékeléseket kiértékeljük és rangsoroljuk, majd iroda kategóriánként (létszám szerint) az első három-három helyezettet további ajándékokkal jutalmazzuk.

Tovább olvasom
Konferencia a Fenntartható Lombosfa Gazdálkodás Jövőjéről

 

Tizenegyedik alkalommal gyűltek össze a világ minden tájáról a szakemberek, hogy részt vegyenek a Soproni Egyetem, a WOOD K Plus ausztriai kutatóintézet, a göttingeni Georg August Egyetem és a Faipari Tudományos Egyesülettel (FATE) által szervezett kétnapos Lombosfa konferencián, ahol nem csak előadásokat hallgathatnak meg, hanem tapasztalatokat is cserélhetnek a kutatómunkában elért eredményekről.

Tovább olvasom
A Soproni Egyetem elnyerte az "Első magyar karbonpozitív egyetem 2023" díjat

A XIV. Virtuális Erőmű Program (VEP) díjátadó gáláján került átadásra az „Első magyar karbonpozitív egyetem 2023” díj, amelyet kiemelkedő fenntarthatósági törekvéseinek köszönhetően a Soproni Egyetem nyert el. A rangos elismerést Prof. Dr. Lakatos Ferenc rektorhelyettes úr vette át a Parlamentben megrendezett díjátadó ünnepségen.

Tovább olvasom
A Soproni Egyetem Botanikus Kertjének madárvilága

1. kép: Tőkés réce (Anas platyrhynchos) gácsér a botanikuskerti tóban

 

A Soproni Egyetem 17,2 ha kiterjedésű Botanikus Kertje országos jelentőségű védett terület. A növényzet nagy fajgazdagsága, strukturális diverzitása a madárvilágnak kiváló fészkelő- és táplálkozóterületet biztosít, ezt igazolja az itt megfigyelt madárfajok magas száma. A fészkelő-, telelő- valamint a területen ideiglenesen tartózkodó, átvonuló fajokat is figyelembe véve mindezidáig több, mint 100 madárfajt figyeltek meg a Botanikus Kert területén.

Tovább olvasom
Innováció és Együttműködés: Faipari Fórum a Soproni Egyetemen

A Soproni Egyetem Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kara, mint az hazai faipar unikális felsőoktatási és kutatási központja május 21- én faipari ágazati egyeztető fórumot rendezett az Egyetem Ligneum rendezvényházában.

Tovább olvasom