Az UI GreenMetric World University Rankings az alábbi fő kategóriákban értékeli az egyetemek erőfeszítéseit (1. táblázat).
1. táblázat. Az UI GreenMetric rangsorolásnál használt kategóriák és súlyozásuk (UI GreenMetric WUR Guideline, 2021)
A UI GreenMetric világrangsorolás esetén:
- az "Elhelyezkedés és infrastruktúra" témakörben 24 indikátor,
- az "Energiafelhasználás és klímaváltozás" területén 14 indikátor,
- a "Hulladékgazdálkodás" témakörben 6 indikátor,
- a "Vízgazdálkodás" területén 5 indikátor,
- a "Közlekedés" témakörben 17 indikátor,
- az "Oktatás és kutatás" területén 16 indikátor,
mindösszesen 82 indikátor mentén történik az egyetemek értékelése.
Az UI GreenMetric World University Rankings által alkalmazott indikátorok a következőképp formálódtak:
"2010-ben az öt kategóriában 23 mutatót vezettünk be a rangsor pontszámok kiszámításához. 2011-ben 34 mutatót használtunk.
Ezt követően 2012-ben elhagytuk a „dohányzásmentes és drogmentes campus-környezet” mutatóját, és 33 mutatót vettünk igénybe a zöld campus értékeléséhez. Emellett 2012-ben kategorizáltuk a mutatókat 6 kritérium szerint, ideértve az oktatási kritériumokat is. További változtatás volt egy új kategória kialakítása a fenntarthatósági oktatás és kutatás területén.
2015-ben a téma a karbonlábnyom volt. Két kérdést adtunk hozzá ehhez a kérdéshez az energiafelhasználás és klímaváltozás szekcióban. Emellett fejlesztettük módszertanunkat is néhány al-mutató kiegészítésével, amelyek a 2015-ös vízgazdálkodás és közlekedés rangsorolásra vonatkoznak.
A módszertan jelentős változása történt 2017-ben a fenntarthatósági kérdések új tendenciáinak figyelembevételével.
2018-ban a téma az Egyetemek, Hatások és Fenntartható Fejlődési Célok (SDG) volt. A következő mutatókhoz részletes válaszlehetőségeket adtunk: az egyetemen található teljes erdővel borított terület, ültetett növényzet, vízáteresztő zóna az erdő és a növényzet mellett, energiatakarékos eszközök használata, intelligens épületek megvalósítása, a megújuló energia előállítás/termelés aránya a teljes éves energiafelhasználáshoz viszonyítva, a zöld épületek megvalósításának elemei, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére irányuló program, az összes hulladék- és víz-kritérium, a parkolási terület és a teljes egyetemi terület aránya, a személygépjárművek csökkentését célzó közlekedési kezdeményezések az egyetemen, a parkolási terület korlátozásának vagy csökkentésének kialakítására irányuló közlekedési program, transzfer szolgáltatás, zéró emissziós járművek (ZEV) és a campus gyalogosokra vonatkozó irányelve, valamint egy egyetemi fenntarthatósági weboldal megléte. Új kérdést tettünk fel az oktatási kritériumoknál is, a közzétett fenntarthatósági jelentés meglétét. A kerékpár kérdését zéró emissziós járművekre változtattuk úgy, hogy figyelembe vettük az egyetemekkel kapcsolatos zöld közlekedést világszerte.
Ami újdonságot jelent a 2019-es kérdőívben, az a válaszlehetőségek változása és a intelligens épületek mutatóinak további magyarázata." (UI GreenMetric WUR Guideline magyar fordítás, PTE & SZTE, 2019)
2020-ban a felmérés fő témáját az "Egyetemek felelőssége a Fenntartható Fejlődési Célokért és a Világ Komplex Kihívásaiért" adták.
A 2021-es UI GreenMetric kérdőív megpróbálta megközelíteni továbbá azokat a hatásokat, amelyekért az egyetemek erőfeszítést tehetnek, hogy a zöld kampuszok mind inkább megtervezhetők legyenek a közösségek számára. A társadalmi, kulturális és gazdasági hatások mérése és a világjárványra adott válaszok érdekében 2021-ben új kérdésekkel egészült ki az UI GreenMetric World University Rankings kérdőív (UI GreenMetric WUR Guideline, 2021).