Tevékenység leírása: Határon átnyúló, három fordulós konferencia és vitaverseny szervezése aktív hallgatói részvétellel osztrák és magyar középiskolásoknak a Világörökség területén zajló környezeti problémákról.
A hallgatók és középiskolások által feldolgozott környezeti problémák a tó vízszintjének csökkenése és pótlásának lehetőségei, annak hatásai, a szélerőműparkok telepítése, annak tájképi vonatkozásai valamint a lakóparkok kialakításának tájképet és településképet érintő kérdései voltak.
A modellkonferencia a Common Heritage ATHU136 (A Fertő-Neusiedler See világörökségi terület közös menedzsmentjének kialakítása) megnevezésű Interreg projekt keretében kerül megrendezésre.
Honlap hír: https://lkk.uni-sopron.hu/kozos-oroksegunk-modellkonferencia-a-soproni-egyetem-szakmai-kozremukodesevel.
A program célja az volt, hogy a Fertő/Neuseedlersee térségében élő középiskolások és az itt tanuló egyetemi hallgatók tudását játékkos formában bővítsük a Fertő-térséget aktuálisan éritnő környezeti problémával és annak a térség gazdaságára gyakorolt hatásaival.
A játék során a versenyzőknek lehetősége nyílik a táj megőrzésében szerepet játszó intézmények, szervezetek feladatköreinek, valamint a térségben működő gazdasági szereplők és különböző érintettek érdekeinek és motivációinak megismerésére.
A harmadik fordulóban szóban mérettetek meg a csapatok, ahol az oxfordi vita szabályainak megfelelően kellett érvelniük a Fertő tó vízének mesterséges pótlása mellett vagy ellen. Az előzetes fordulókban írásbeli érvelést kellett benyújtaniuk, illetve szakmai tudásátadás is történt. Az egyetemi hallgatók mentorálták a középiskolás csapatokat.
A szakmai zsűri egyetemi oktatókból és térségi szakemberekből állt.
Tevékenység felelőse: Pappné Vancsó Judit