CSOMAGOLÁSI HULLADÉKOK ÉS SZELEKTÍV GYŰJTÉS
Belegondolt már abban, hogy a képen látható összes csomagolás pár percen, órán, napon belül hulladék lesz?
Tudta, hogy
- 2021-ben az EU-ban több mint 84 millió tonna csomagolási hulladék keletkezett? Majdnem 5 millióval több, mint egy évvel korábban. Az összetétele pedig a következő:
- 2021-ben közel 190 kg/fő/év csomagolási hulladékot termeltünk az EU-ban? Ez majdnem 35 kg növekedés 10 év alatt
Mit tehetünk? Csökkentsük a csomagolt termékek vásárlását és gyűjtsük csomagolási hulladékainkat szelektíven! A szelektív gyűjtéssel segítjük az anyagok újrahasznosítását, nem kerül a hulladék lerakóra. Csökkentjük az anyag- és energiafelhasználást, védjük a környezetet!
Hol?
- Szelektív gyűjtőszigeten - közterületeken elhelyezett szelektív gyűjtőedények nem veszélyes csomagolási hulladék gyűjtésére, megfelelő színkód jelöléssel. Pl. Sárga – műanyag, kék- papír, zöld- üveg stb.
- Házhoz menő gyűjtés – a lakosságnál elhelyezett zsákok vagy gyűjtőedények, melyeket adott rendszerességgel elszállít a közszolgáltató
- Hulladékudvar – a közszolgáltatók által üzemeltetett, kezelőszemélyzet által működtetett telephelyek, ahol különféle hulladékok gyűjthetők
Mit történik a szelektíven gyűjtött hulladékokkal?
A hulladékok egy hulladékválogatóba kerülnek, ahol gépi és kézi utóválogatást követően bálázzák, majd hasznosító cégekhez kerülnek.
Azt követően például az üveghulladékból „újra üveg”, a műanyagból granulátum, a fémből olvasztást követően aludoboz készülhet.
Szelektív hulladékgyűjtés a Soproni Egyetem
A Soproni Egyetem, mint Zöld Egyetem számára fontos a környezetvédelem, a körforgásos gazdaság kialakítása, melynek alapja a szelektív hulladékgyűjtés is.
Az elmúlt évben az Egyetem továbbfejlesztette szelektív hulladékgyűjtését.
Az épületekben könnyen elérhető, felmatricázott folyosói központi szelektív gyűjtők (3 frakció: műanyag, papír, kommunális) kerültek elhelyezésre.
A botanikus kertben kültéri szelektív gyűjtők (3 frakció: műanyag, üveg, kommunális) kaptak helyet és beszerzésre kerültek a gyűjtők tartalmát befogadó 1100 literes gyűjtőedények is. Kommunikációs kampány keretében az egyetem polgárai megismerték a szelektív gyűjtés fontosságát és az ehhez kapcsolódó eljárásrendet az egyetemen.
Tiktok videónk a szelektív hulladékgyűjtésről itt!
További információk: https://greenuniversity.uni-sopron.hu/kornyezeti-neveles/65