GreenBee projekt
A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán 2015-ben méhcsaládokon alapuló környezeti monitoring rendszer fejlesztésébe kezdtünk.
Önmagában már a méhcsalád jelenléte, aktivitása is a környezet állapotára utaló jelzés. A méhcsalád meghatározott területről gyűjti be a nektárt, virágport, propoliszt, valamint vizet. Ez jellemzően a kaptár körüli 1,5 – 2 km sugarú kör. Ezt a területet viszont szinte teljes mértékig bejárja virágok után kutatva. Ennek megfelelően egy-egy vizsgálati céllal telepített méhészet mintegy 7 – 12 km2 területről nyújt információkat.
A méhek által a környezetből gyűjtött anyagok mindegyike tartalmazhat szennyező anyagokat. Egy-egy méhcsalád átlagosan 60.000 ezer egyedéből mintegy a fele, közel 30.000 méh végez gyűjtő munkát, miközben egy napon belül többször is kirepül gyűjtőútra, összességében több száz virágot felkeresve. A visszatérő méhek a begyűjtött anyagokkal hatalmas mennyiségű információt is a kaptárba visznek, melyeknek kinyerése és értékelése segít figyelemmel kísérni a környezet állapotát. A méhek a begyűjtött anyagokat felhasználják, illetve raktározzák. Az elraktározott anyagok, de akár a méhek testének analízise információt nyújthat a környezetben található szennyező anyagokról.
Forrás: www.greenbee.hu