Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

HALLGATÓI KÖZÖSSÉGEK A SOPRONI EGYETEMEN

A Soproni Egyetemen több olyan szakmai és kulturális hallgatói közösség működik, amelyek lehetőséget biztosítanak az intézmény polgárainak a szakmai kapcsolódásra, párbeszédre, többlet tudás megszerzésére, barátságok kiépítésére. 

Herman Ottó Szakkollégium

A Herman Ottó Szakkollégium az Erdőmérnöki Kar 2010-ben alakult hallgatói szervezete. A többlettudás megszerzését biztosítja a hallgatók számára az EMK szakterületeinek megfelelően (erdészettudományok, környezet- és természetvédelem, valamint vadgazdálkodás), a hallgatók szakmai érdeklődését figyelembe véve tanulmányutak, szakmai előadások, hallgatói konferenciák, tudományos kutatásokba való bekapcsolódás lehetősége által. A szakkollégiumban tevékenykedő hallgatók létszáma az elmúlt években folyamatosan nőtt, jelenleg 20-25 fő között mozog. 

A hallgatók versenyeken is részt vehetnek. Pl. 2023-ban a Szakkollégiumok Fenntarthatósági Fóruma pályázaton való részvétellel mutathatták meg a fenntarthatóság iránti elkötelezettségüket. A verseny kétfordulós volt, a tizenkét továbbjutó csapatból Szakkollégiumunk a 3. helyen végzett. 

Gidai Erzsébet Közgazdasági Szakkollégium

A Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karán működő Szakkollégium célja, hogy közgazdaság-, illetve társadalomtudományok területén elméleti és gyakorlati tapasztalatszerzést biztosítson, előadások, kurzusok, konferenciák, szakmai kirándulások, kutatások által a hallgatók számára. Fontos a tehetséggondozás, a magas szintű, minőségi szakmai képzés, valamint hogy tagjai szakmai tudásuk, közéleti szerepvállalásuk által a munkaerőpiacon is kamatoztatni tudják képességeiket. 

Előadásaik kapcsán megjelenik a fenntarthatóság témaköre is pl. a Föld Napja alkalmából az ökológiai lábnyomról és a green washing-ról szerveztek szakmai előadást és beszélgetést.

Don Bosco Szakkollégium

A Benedek Elek Pedagógiai Karon 2007-ben alapított Szociálpedagógiai Szakkollégium az első szociálpedagógia témájú, egyben hallgatói önszerveződéssel működő szakkollégium Magyarországon. A tagok 2012-ben Don Bosco nevét választották közösségük megnevezésére, hiszen a szakkollégium küldetése a Kar hallgatóinak multidiszciplináris tehetséggondozására bővült. A részvétel és a feladatok vállalása önkéntes. Mindenkori cél a hallgatók motiválása a tudományos életben való részvételre. Erre inspirálják őket a kerekasztal-beszélgetések oktatókkal, kutatókkal, a gyakorlatban dolgozó szakemberekkel. Emellett erényük a közösségteremtés valamint a hagyományápolás is, hiszen rendendezvényeik teret adnak szakmai kapcsolatoknak és barátságoknak.

Szent Pál Katolikus Szakkollégium 

A Szent Pál Katolikus Szakkollégium (Collegium Paulinum) fenntartója a Győri Egyházmegye. A modern szárnnyal kiegészült műemléki épület a történelmi belváros védett övezetében helyezkedik el, jól megközelíthető gyalogosan, kerékpárral és tömegközlekedéssel. Az épület kompakt és sok funkcióval rendelkezik, otthont ad a kiegyensúlyozott egyetemi évekhez. A testi, lelki és szellemi fejlődésnek teret biztosít a konditerem, a könyvtár, az előadóterem, valamint a kápolna. A diákotthon 34 apartman jellegű lakóegységből áll, sajt kerékpártárolóval és egy belső kerttel rendelkezik. Az kollégium épülete 2023-ban jelentős energetikai korszerűsítésen esett át.

A szakkollégium (CP) működését meghatározza az önkormányzatiság. Alapértékei: szakmai igényesség, környezeti és társadalmi felelősségvállalás, közösségi életforma, keresztény érték követése. A CP saját képzéssel rendelkezik, nagy hangsúlyt kap az önismeret, a lelki élet, az életvezetés etikája és a teremtésvédelem. A közösségi életet színesíti az összerázó hétvége, a nedves-est, a filmklub, a táncház, a sok kirándulás stb. A lelki fejlődést támogatja a lelkigyakorlat, a kollégiumi karácsony és a keresztút. A CP közössége életvitelben, gondolkodásmódban és képzései által csatlakozik Soproni Zöld Egyetemhez.

Kaán Károly Ökoklub

A Kaán Károly Ökoklub a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán működő autonóm diákszerveződés, mely 1986 óta fogja össze azokat a hallgatókat, akik szeretnék valamilyen formában kiegészíteni az egyetemi tanulmányaikat és szeretnének tevékenyen részt venni a hazai tudományos életben, illetve a gyakorlati környezet- és természetvédelemben. Egyfajta önjelölt tehetséggondozó szervezet. A névadóhoz híven a fő profil a hazai és nemzetközi környezet- és természetvédelem mind gyakorlati, mind pedig tudományos vonatkozásainak megismerése. Cél egy olyan hallgatói fórum megteremtése, melynek segítségével a tagok szakmailag felkészült, tájékozott és széles látókörű szakemberré válhatnak. Eddigi munkájuk során együttműködtek pl. a WWF Magyarországgal, a Pro Silva Hungáriával, voltak tanulmányúton a Bakonyban, a Pilisben, valamint a madárgyűrűzésekbe, denevérhálózásokba, és gyakorlati természetvédelmi munkákba is rendszeresen bekapcsolódnak. 

További információk és csatlakozási lehetőségek a közösségi média oldalakon valamint a nyílt gyűléseken.

Selmeci Társaság

A Soproni Erdészeti és Faipari Egyetem hallgatói által alapított hagyományőrző diákszervezet. 1989. október 4-én alapította 7 egyetemi hallgató abból a célból, hogy az egykori Ifjúsági Kör nyomában haladva összefogja a hallgatóságot a Selmeci diákhagyományok szellemében. Szinte minden fontosabb egyetemi rendezvényen, megemlékezésen képviseli magát a társaság valamilyen formában, jótékonysági munkát végez, valamint a diáktársadalom részére a kikapcsolódást biztosító programokat is szervez. Társaságunk az aktív diákhagyományokban is fontos szerepet vállal mind a mai napig, és próbálja az akadémia múltjához méltó keretek közt tartani azok fejlődését.

Közgazdász Burs Egylet

A Közgazdász Burs Egyletet a Selmeci Hagyományokban résztvevő hallgatók alapították 2009-ben, a hagyományok értékeinek továbbvitelének érdekében. Cél a hagyományok megőrzésének biztosítása, az évfolyamok, és hallgatói generációk közötti kapcsolat fenntartása. Az egyesület minden évben szervez a hagyományőrző rendezvényeket az első évfolyamosoknak, kötetlen programelemekkel, ahol lehetőségük van megismerni egymást és a felsőbb éveseket is. A szervezetnek feladata a nemzeti ünnepeken az ünnepi rendezvények megszervezése, illetve kapcsolattartás, más hagyományőrző egyetemekkel, karokkal, szervezetekkel. Éves gyakorisággal rendeznek kapcsolatteremtő rendezvényeket más felsőoktatási intézmények hallgatóival, valamint kutatómunkát végeznek a Selmeci Hagyományok történetére vonatkozóan.

Ürmös Tánckör

Az Ürmös Tánckört 1983-ban alapították a Soproni Egyetem akkori hallgatói. A táncegyüttes azóta is a diákoké, fő célja a magyar néptánc és néphagyományok megőrzése, megélése és továbbadása. Emellett tagjai az egyetem hagyományainak is aktív részese. A közösségükben köttetett barátságok és az itt szerzett élmények az egyetemi évek után is meghatározóak. A tánckör, a nyilvános fellépések mellett tánctáborokban is vesznek részt közösen.

Korlátlan Faiparos Társaság

Ez a társaság az egyetem Faipari Mérnöki és Kreatívipari Karának hallgatóiból jött létre. 2022-ben, mára több, mint 20 tagja van. Célja a kar hallgatóinak összefogása, közösségé formálása, barátságokok keletkezésének elősegítése, szervezett kulturális és kötetlen programok, kirándulások, közös főzések segítségével. Emellett jótékonysági ügyekben is összefognak, mint például a nyugalmazott oktatók életének segítése, valamint elhunyt tanárok sírjának gondozása.

 

Cikk nyomtatása E-mail

Kapcsolódó elérhetőségek