A Soproni Egyetem elkötelezett a fenntarthatóság és a környezettudatosság iránt, jelentős erőfeszítéseket tesz a hulladék keletkezésének csökkentése és az újrahasznosítás fokozása érdekében, a „3R hulladékgazdálkodási programja” alapján. Az egyetemen számos intézkedést vezettünk be a papír- és műanyagfogyasztás csökkentése, valamint a szelektív hulladékgyűjtés hatékonyságának növelése érdekében.
A 3R hulladékgazdálkodási program egy olyan környezetbarát szemléletmód, amely a hulladék keletkezésének csökkentésére, a meglévő hulladék újrahasználatára és -hasznosítására helyezi a hangsúlyt. A 3R a "reduce, reuse, recycle" angol kifejezések kezdőbetűiből áll, és a következőket jelenti: csökkentés, újrahasználat és újrahasznosítás.
A csökkentés azt jelenti, hogy kevesebb hulladékot termelünk, elsősorban a megelőzés által, például kevesebb csomagolóanyagot vásárlunk vagy komposztáljuk a biohulladékot. Az egyetemen mindennapos gyakorlat a kétoldalas nyomtatás, az elektronikus dokumentumkezelés, így a felesleges nyomtatás elkerülése. Az adminisztratív folyamatok digitalizálásával (pl. pénzügyi engedélyezési folyamatok) is csökkentettük a papírhulladék mennyiségét. A szerves hulladékot helyben, a Botanikus kertben komposztáljuk.
Az újrahasználat révén a termékeket többször használjuk fel eredeti vagy más célra, így meghosszabbítjuk azok élettartamát. Az egyetemen ingyenes vízvételi pontokat alakítottunk ki, amelyek ösztönzik a többutas kulacsok, poharak használatát, így csökkentve az egyszer használatos műanyag és papírpoharak mennyiségét.
Az újrahasznosítás pedig azt jelenti, hogy a hulladékból másodnyersanyagot, abból pedig új termékeket állíthatunk elő. A 3R hulladékgazdálkodás célja, hogy csökkentsük a környezet terhelését, megóvjuk a természeti erőforrásokat és elősegítsük a fenntartható fejlődést.
A szelektív hulladékgyűjtésünk kiterjed a papír, műanyag, üveg, kevert, zöld és bio-hulladék, fém és veszélyes hulladékok (pl. elemek, akkumulátorok, tonerek, elhasznált vegyszerek) külön gyűjtésére. Az egyetemen folyamatosan törekszünk arra, hogy a hulladékhierarchia elveit követve csökkentsük a hulladék keletkezését, előtérbe helyezze az újrahasználatot és az újrahasznosítást.
A Soproni Egyetemen kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy az egyetemi közösség minden tagját bevonjuk a fenntarthatósági törekvésekbe. Az egyetemen célunk, hogy példamutató szerepet vállaljunk a környezettudatosság terén és hosszú távon fenntartható működést biztosítsunk.
A Hulladékgazdálkodás és újrahasznosítás fenntarthatósági témakörben végzett egyetemi tevékenységeinkről részletesebb leírásokat alább olvashat (kattintson a linkekre):
Csomagolási hulladékok és szelektív gyűjtés
Hulladékcsökkentés lehetőségei