Meteorológiai állomás a Botanikus Kertben

A Soproni Egyetem Botanikus Kertjében működő meteorológiai állomás az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) állomásaként működött 1925-től 1974-ig. Addig története megegyezik a Soproni Obszervatórium történetével. Sopronban az első műszeres mérések 1717-ben kezdődtek, melyek Gensel János Ádám városi főorvos nevéhez fűződnek. A rendszeres és szervezett keretek között történő mérések 1856-ban kezdődtek el. A Selmecbányai Főiskola Sopronban való átköltözésével célszerű volt, hogy a méréseket is az egyetemen végezzék. A megfigyeléseket az egyetem Erdővegytani-, majd Termőhely-ismerettani Tanszéke végezte az Országos Meteorológiai Szolgálattal együttműködésben. A meteorológiai főállomás 1974-ben önálló telephelyre, a Kurucdombra költözött, ugyanakkor a mérések tovább folytatódtak az egyetemi műszerkertben, kezdetben Martos András, majd Vig Péter vezetésével. A mérőkert felszerelése mindvégig a szabványnak megfelelő klímaállomási felszereltség volt. Napjaikban már automata mérések is zajlanak a műszerkertben, amelyek a terület hőmérsékletéről, a lehullott csapadék mennyiségéről, a páratartalomról, a szélsebességről, a napsugárzásról, valamint a talaj hőmérsékletről és nedvességtartalmáról nyújtanak számunkra információkat.

Szöveg: Kiss Márton, Balázs Pál; Fotó: Balázs Pál