1. ábra. Keleti sün (Erinaceus roumanicus)
A keleti sün (Erinaceus roumanicus) a Soproni Egyetem Botanikus Kertjében is gyakorta előforduló faj, bár éjszakai életmódja miatt ritkán kerül szem elé. Kamerafelvételeinken azonban gyakran látjuk, amint „zakatoló mozdonyként” jár tápláléka után. A Kampuszon igyekszünk az ágrakatokat, avarkupacokat a téli időszakban zavartalan formában megőrizni. Ilyenkor égetéseket semmi esetre sem végzünk. Ugyanis a közlekedésből adódó elütéses balesetek mellett a legtöbb sün az őszi-koratavaszi égetések áldozatává válik.
A keleti sün (Erinaceus roumanicus) a hazánkban előforduló egyetlen sünfaj. A korábbi rendszertanok még egy másik faj előfordulását jelezték hazánkból, de ma ennek a fajnak az előfordulását ismerik el. Leggyakrabban csak sün néven emlegetik, de ismert sündisznóként, sünkutyaként való elnevezése is. Létezik egy olyan téves nézet is, hogy két faj, a „sündisznó” és a „sünkutya” is él, és ezek megkülönböztetése a fej alakja alapján lehetséges, de ezek teljesen hibás, téves megfigyelésen alapuló vélekedések.
Kültakaróján a szőrszálak között elhelyezkedő tüskék találhatók, melyek hatékony védelmet jelentenek a ragadozókkal szemben. Ezek a tüskék születéskor még teljesen puhák, hogy a kis sünök a szülőcsatornán az anyaállat sérülése nélkül tudjanak keresztül haladni. Néhány órával a születés után a tüskék megkeményednek. A nőstény évente kétszer ellik, maximum 7 kölyköt vet.
2. ábra. Kb. egy napos kis sünök
Éjszakai életmódot folytat, ilyenkor jár tápláléka, rovarok, földigiliszták, csigák után. Esetenként földön fészkelő madarak tojásait, fiókáit is elfogyasztja. Kedveli a gyümölcsöt is.
Téli álmot alszik, elsősorban lombkupacokban, ágrakatokban vackolja el magát. A téli álom során testhőmérséklete 5°C körüli értéken marad.
Összeállította:
Prof. Dr. Jánoska Ferenc egyetemi tanár
Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kar Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézet