Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Talajmonolit Gyűjtemény

Talajmonolit Gyűjtemény

A földtani közeg mindenhol jelen van, még ha sokszor tudomást sem veszünk róla. A talajok sokszínűségét nehéz elképzelni vagy felismerni, mivel a nem erre specializálódott szakemberek is ritkán találkoznak talajszelvénnyel munkájuk során. A talajok jobb megismerését segítik elő a megfelelően előkészített, majd véglegesített talajszelvényeket bemutató talajmonolit gyűjtemények, amelyekben jól felismerhetők a legfontosabb tulajdonságok. A kiállítás a hazai tájaink változatos talajtakaróját és a rajta kialakult növényzet kapcsolatának fontosságát tárja látogatói elé. Ilyen talajmonolit gyűjtemény található a Soproni Egyetem C épületében.

A talajmonolit begyűjtését egy előzetes talajfúrással kezdjük a keresett talajtípus tipikus előfordulási helyén. Ha alkalmas a helyszín, kiásunk egy tágas, kellően mély talajszelvényt „kipreparálva” a főfalat a monolitkivételhez, majd bolygatatlan mintát veszünk a kb. 150 cm mély, 25 cm széles és 8 cm vastag talajmonolithoz. Az előkészített negatív profilú falfelületre ráhelyezzük a mintavevő ládát, majd kiemeljük a talajtestet és hagyjuk kiszáradni. A monolitok ezután kiállítóládákba kerülnek, majd a talajprofil felszínét reparálás után – az egyes talajokra jellemző tulajdonságok kiemelése – átitatjuk lakkal a tartósság érdekében.

A bemutató kialakításában az 1960-as évektől a termőhelyismerettannal, talajtannal foglalkozó munkatársak szinte kivétel nélkül részt vettek és gazdagították a gyűjteményt. A kiállításon az ország minden tájáról származó 61 talajmonolitot lehet megtekinteni, mely az erdészeti talajosztályozás megismerésében segíti hallgatóinkat, valamint 7 tálcás talajprofilon mutatja be a soproni talajok sokszínűségét. A teremben és a folyosón ásvány- és kőzetgyűjtemény is megtekinthető, melynek egy része Selmecbányáról származik. 

Cikk nyomtatása E-mail

Kapcsolódó elérhetőségek