A Soproni Egyetem zöldterületeinek, zöldfelületeinek gondozása, ápolása szempontjából szükség van a természetes vízkészletek és a csapadékvíz minél nagyobb mértékű helyben tartására és hasznosítására. A szélsőséges klimatikus viszonyok eredményeként egyre hosszabb aszályos időszakokkal kell számolni, ellenben a hirtelen lezúduló csapadékvíz hozamát a vízelvezető rendszer nem tudja megfelelően elvezetni és tárolni. A csapadékvízzel való tudatos, fenntartható és rendszerszerű gazdálkodás, azaz a kék-infrastruktúra hálózatok kialakítása és azok illesztése a zöldinfrastruktúra elemekhez jelentheti a megoldást erre a klimatikus kihívásra. A csapadékvizet helyben kezelő rendszerek kiépítésére a zöldterületek is alkalmasak, kisebb nagyobb esőkertek, víztározók, multifunkcionális esővízkezelő terek létesítésével. Az extrém esőzések vízelvezetési problémáira újszerű műszaki megoldásokat kell bevezetni. A színvonalas zöldfelületek fenntartásához – a klímaváltozás hatásai miatt is – elengedhetetlen az öntözés biztosítása. Az ehhez szükséges vízmennyiséget elsősorban a talajvíz és esővíz felhasználásával és csak másodsorban az ivóvíz takarékosabb felhasználásával kell előteremteni.
Az Egyetem mind a két vonalon már sokat tesz most is, és folyamatosan fejleszti vízgazdálkodását. Az elsődleges megoldás a csapadékvíz gyűjtése a Botanikus kertben, ami immáron három különböző helyen zajlik. A Ligneum épülete mellett két darab felszín alatti tartály szolgálja ezt a célt, továbbá az E épület mellett illetve a Botanikus kerti üvegház mellett 3-3 darab összekapcsolt frissen telepített felszíni tartály biztosítja az értékes csapadékvíz gyűjtését és későbbi felhasználását. Ezekkel a tartályokkal évi 70-80 m3 csapvizet is meg tudunk spórolni, ami nem csak költségben, de környezeti szempontból hatalmas segítség.
Emellett az épületekben. kollégiumokban folyamatosan bővül a víztakarékos csapok, infra öblítéses mellékhelyiségek száma, amivel további értékes víz köbmétereket tudunk spórolni a bolygónk számára.
A Vízgazdélkodás és víztakarékosság fenntarthatósági témakörben végzett egyetemi tevékenységeinkről részletesebb leírásokat alább olvashat (kattintson a linkekre):
Esővízgyűjtés a Botanikus Kertben