Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Ergonómiai javaslatok az irodai környezet kialakítására és használatára

Általános javaslatok

Az alábbiakban áttekintjük, hogy melyek azok az irodai környezetben legtöbbet előforduló veszélyforrások vagy káros szokások, amikre, ha oda figyelünk, csökkenthetjük az ártalmakat vagy kockázatokat.

Esések

A folyosókon felhalmozott dobozok, akták és különféle tárgyak botlást okozhatnak. Győződjön meg arról, hogy az összes anyagot biztonságosan, a megfelelő helyen tárolja, hogy megakadályozza a rendetlenség felhalmozódását. Ezenkívül, amellett, hogy elektromos veszélyt jelent, az irodában a szőnyegek alatti kábelek szintén botlásveszélyesek, ezért ügyeljen arra, hogy minden vezeték megfelelően rögzítve legyen és le legyen fedve.

Csúszásgátló

A szőnyegek és más csúszásálló felületek csökkenthetik az eséseket. A márvány vagy a csempe nagyon csúszóssá válhat ‐ különösen nedves állapotban. A szőnyegek letétele különösen hasznos lehet a bejáratoknál, ahol a munkavállalók esős vagy havas időben nedves cipővel közlekednek.

Csukja be a fiókot

A túl sok teljesen kihúzott fiókkal rendelkező iratszekrények felborulhatnak, ha nincsenek biztosítva. Ezenkívül az íróasztalok és iratszekrények nyitott fiókjai botlásveszélyt jelentenek, ezért ügyeljen arra, hogy mindig teljesen zárja be a fiókokat, ha nem használja.

Helyes lábtartás

1. ábra Helyes láb és testtartás bemutatása (FMK Greenmetric összefoglaló)

A dolgozók nagyon gyakran a billentyűzettálcájukat az asztalon tartják, így ahhoz, hogy elérjék, olyan magasra kell emelniük a széküket, hogy a lábuk alig érinti a padlót. Ha a munkavállaló lába nem a padlón van, a szék nem lesz képes csökkenteni az ebből adódó fájdalmat és kényelmetlenséget. Olyan opciók javasoltak, mint az állítható billentyűzettálcák vagy a megfelelő magasságra beállított gördülő asztalok, hogy kiküszöbölje ezt a problémát.

Dokumentumtartók

A nyomtatott példányból történő gépelés gyakran nyaki feszültséghez, fájdalomhoz, vezethet, ha a munkavállalónak ismételten le kell néznie az asztalra, majd vissza a számítógép képernyőjére. Ezért javasolt a dokumentumtartók használata, mert kiküszöbölhetők vele a monoton izommozgások, és még a szemek is kímélhetők, mivel a monitorhoz közel vannak, a szemnek kevésbé kell fókuszt váltania, amikor a dokumentumról a monitorra néz.

A számítógép egér és alátétje helyes elhelyezése

2. ábra Számítógép és egér helyes elhelyezése (FMK Greenmetric összefoglaló)

Gyakori, hogy a számítógép billentyűzete lejjebb van az asztalnál, az egér és az alátét viszont feljebb az asztalon. Ez hosszútávon fájdalmat okozhat, az egér felöli oldalán a nyaknak és vállnak, ezért javasolt az egér elhelyezése mindig a billentyűzet mellett.

Látásproblémák

A számítógép‐monitorra nézés nem károsítja a látást, de a munkanap nagy részét a gép előtt töltve megerőltetheti a szemet. Kiszáradhatnak, irritálódhatnak, és a dolgozóknak nehézségei lehetnek a fókuszálásban. A munkaterület néhány módosítása segíthet enyhíteni ezeket a problémákat.

Fények

Tompítsa a fényeket és használjon asztali lámpákat Az irodák világításai gyakran túl fényesek az optimális látáshoz. Ha egy adott feladathoz több fényre van szükség, akkor javasolt az általános világítás növelése helyett egyéni asztali lámpákat biztosítani, és úgy elhelyezni, hogy elkerüljék a fényes folt kialakulását a munkavállaló látóterében.

A monitor helyes elhelyezése

A legjobb megoldás, ha a számítógép‐ monitorokat kissé a szemmagasság alá és a szemtől 15‐20 centiméterre helyezzük. Különösen előnyösek a dönthető vagy forgatható képernyők. A szem akkor van nyugalmi helyzetben, ha néhány fokkal a horizont alatt van, és egyenesen előre nézünk.

A képernyő tükröződésének csökkentése

A szem megerőltetésének egyik fő oka a számítógépes munkából adódó képernyő tükröződés. A terhelés minimalizálása érdekében ne helyezzük a monitorokat a nyitott ablakokkal szemben, vagy mindig engedjük le az árnyékolókat vagy a redőnyöket. Tükröződéscsökkentő szűrő is használható. Viseljen megfelelő monitor szemüveget Számítógépes használatra rendelkezésre állnak olyan szemüvegek, amelyek lehetővé teszik, hogy a viselője a teljes monitort lássa anélkül, hogy túlzottan meg kellene feszítenie a nyakát.

Növelje a betűméretet a számítógépen, ha kell

A számítógépen használt kis betűméretek megterhelhetik a látást és a nyakat is, mivel a dolgozók hajlamosak előre tolni a fejüket a jobb látás érdekében. A betűméret beállítása a számítógép képernyőjén megszüntetheti ennek szükségességét.

Tartson egy kis szünetet

3. ábra Munka közbeni aktív pihenő tartása (FMK Greenmetric összefoglaló)

A szem kimerülése pihentetéssel megoldható azzal, hogy különböző távolságban lévő dolgokra összpontosítunk, mert ezzel csökkenthető a szem feszültsége és fáradtsága. Javasolható a dolgozóknak, hogy tartsanak 10 perces szünetet minden számítógépen töltött óra után. Ezek a szünetek magukban foglalhatják az olyan feladatok elvégzését is, amelyek megkövetelik, hogy a szem egy távolabbi tartományban lévő tárgyra összpontosítson.

Végül pedig egy kis összefoglaló a fentiekről kifejezetten a számítógépes munkát végzők számára:

  • munkavégzés közben ülő testtartásunk során a hátunk közel függőleges legyen, combjaink vízszintesen helyezkedjenek el (megfelelően beállított irodaszékkel elérhetjük a kívánt testtartást),
  • az ülőlap magasságát, és amennyiben lehet, az asztallap magasságát is úgy állítsuk be, hogy a billentyűzet használata közben felkarunk függőleges, alkarunk közel vízszintes egyen,
  • a képernyőnket úgy állítsuk be, helyezzük el, hogy a leolvasási távolsága körülbelül 400-600 mm legyen, szemmagasságunk lehetőleg egymagasságban, vagy feljebb legyen, mint a képernyőn lévő legfelső karaktersor,
  • ülés során lábunknak elegendő szabad tér legyen, combunknak elég hely legyen az asztallap és ülőlap között,
  • talpunknak minden esetben megfelelő feltámaszkodó felülete legyen, szükség esetén használjuk lábtartót,
  • statikus munkavégzést, a hosszantartó ülést lehetőleg kerüljük,
  • ügyeljünk a napi folyadékbevitelre.

Kreatív ötletek ergonomikus munkaállomások kialakításához

4. ábra Ergonomikus munkaállomás lehetőségek (https://depositphotos.com/hu/vector/ergonomic-computer-desk-workplace-workstation-stick-figure-pictogram-icons-depict-319035882.html)

5. ábra Álló és ülő munkaállások kombinálása (https://www.lyreco.com/group/ce/hu/az-ugyfelek-kivalosaga/blog/ergonomia-es-egeszseg-munkahelyen)

 

Felhasznált irodalom:

Hercegfi Károly, Izsó Lajos (2010): Ergonómia, Typotex, Budapest

Becker György, Kaucsek György (1998): Termékergonómia és termék pszichológia, Tölgyfa Kiadó, Budapest

Munkavédelmi Hírmondó VI/2+ saját ismeretek (Czupy I.).

 

Ábrajegyzék:

  1. ábra: FMK Greenmetric összefoglaló
  2. ábra: FMK Greenmetric összefoglaló
  3. ábra: FMK Greenmetric összefoglaló
  4. ábra: https://depositphotos.com/hu/vector/ergonomic-computer-desk-workplace-workstation-stick-figure-pictogram-icons-depict-319035882.html
  5. ábra: https://www.lyreco.com/group/ce/hu/az-ugyfelek-kivalosaga/blog/ergonomia-es-egeszseg-munkahelyen

 

Összeállította: Dr. habil. Czupy Imre, Dr. Antal Mária Réka, Dr. habil. Horváth Péter György

 

Cikk nyomtatása E-mail