Idén is részt vett a Soproni Egyetem a Magyar Egyetemek Fenntarthatósági Platformjának konferenciáján Budapesten. A 2022-ben alakult szervezet célja a jó gyakorlatok megosztása a fenntarthatóság témakörében, rendszeres közös akciók szervezése, valamint szorosabb együttműködés kialakítása.
Azért szövetkeztek három éve ezek az egyetemek, hogy együtt tegyenek a zöldebb jövőért – hangozott el a Műegyetemen. A konferencián 11 fővárosi és vidéki egyetem mutatta be az elmúlt évek eredményeit és a jövőbeli terveit. Az előadásokon változatos témákat érintettek az 1 megawattos napelemparktól a Sünbarát Kampuszig. Az egyetemi szövetség tagjai azonban közel sem csak jelképes projekteken keresztül akarnak zöldíteni: szinte kivétel nélkül jelentős beruházások és kutatások is fémjelzik az intézmények elkötelezettségét - adta hírül a BME.
Fotó: BME
A Soproni Egyetem energetikai fejlesztései révén elsőként érte el a karbonpozitív működést Magyarországon. Sopronban azonban nemcsak az Első Hazai Karbonpozitív Egyetem, de egyúttal egy sün-, gomba-, és madárbarát kampusz is működik. A konferencián Őrsi Árpád, az Erdőmérnöki Kar intézeti mérnöke előadásában a tárgyi, fenntarthatósággal kapcsolatos beszerzésekre és fejlesztésekre is kitért, de a hallgatói és dolgozói attitűd formálására is nagy hangsúlyt helyezett. Bemutatta a „tudatformálásra alkalmas”, rendkívül informatív "Zöld Egyetem tanösvényt", amelyet az egyetem botanikus kertjében QR kódokkal tarkított állomáspontokkal együtt alakítottak ki. Kiemelte továbbá a szelektív hulladékgyűjtésre koncentráló TikTok-kampányt is.
A Soproni Egyetem azonban nemcsak Magyarországon tartozik a „fenntarthatóság nagyágyúi közé”. A felsőoktatási intézmény alapító és első magyar regisztrált tagja a „Természetpozitív Egyetemek Szövetségé”-nek. Az egyetemek e globális hálózatát az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) az Oxfordi Egyetemmel együttműködve indította el.
Fotó: BME