
Mostantól Prof. Dr. Heil Bálint, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának (SOE EMK) dékánja vezeti az európai erdészeti felsőoktatási intézményeket összefogó nemzetközi szervezetet. A Silva Network új elnökét a szervezet 2025. évi tudományos konferenciáján, a Zólyomi Műszaki Egyetemen választották meg. A nagyszabású szakmai találkozó keretében a hálózat tagjai egyhangúlag támogatták a szavazáson a magyar jelöltet. A Silva Network jelenleg több mint 60 európai erdészeti egyetemet foglal magába, és 1987-es alapítása óta folyamatosan működik, ezzel az egyik legrégebbi és legelismertebb szakmai szövetség a kontinensen.

Elindult a Soproni Egyetemen a ClimaPannonia nevű, négyéves nemzetközi kutatási projekt, amelynek célja, hogy segítsen az éghajlatváltozás hatásaihoz alkalmazkodni a mezőgazdaságban.

Az ErdőLab projekt megvalósítási szakaszához közeledve szakmai értékelő napot tartottak a Soproni Egyetemen. Az eseményen a karok és az Erdészeti Tudományos Intézet kutatói, oktatói tekintették át a három éve zajló, integrált kutatási projekt eddigi legfontosabb eredményeit. Az értékelő megbeszélés vezérfonalát külső szakértők észrevételei és kérdései adták, melyek nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a projekt eredményei a gyakorlat szempontjából is hasznosíthatóak legyenek.

Különleges megtiszteltetésben részesült a Soproni Egyetem: Prof. Dr. Riri Fitri Sari, a világ „zöld egyetemeit” rangsoroló szervezet, az UI GreenMetric World University Rankings elnökasszonyát fogadta 2025. április 12-én, szombaton a Bajcsy-Zsilinszky utcai campuson. A szakember először az intézmény fenntarthatósági törekvéseiről szóló szakmai egyeztetésen vett részt, majd egy informatív bejárás után ünnepélyes faültetésen vett részt.

Már lehet jelentkezni a Soproni Egyetem ESG képzéseire. Az összeállított képzési portfólió nemcsak cégtulajdonosoknak, vezetőknek, szakembereknek szól, hanem mindenkinek, aki érzi, hogy az ESG nem csak egy trend, hanem a jövő kulcsa. A környezeti fenntarthatóság, a társadalmi felelősségvállalás és a vállalatirányítás hármas egysége – az ESG (Environmental, Social, Governance) – egyre meghatározóbb szerepet játszik a sikeres vállalatok életében. Egyre több cégnek kell megfelelnie az ESG-vel kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségeknek, különösen, ha nemzetközi piacokon is jelen vannak. Az ESG mutatók világos kommunikációja ma már versenyelőnyt jelenthet.

A Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézete (SOE ERTI) által fejlesztett „klíma-előrejelző” alkalmazás és döntéstámogató rendszer alapozta meg a török-magyar erdészeti együttműködést, amelynek célja az erdők klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásának segítése.

2024. novemberében tartotta nyitó rendezvényét a CS4Region Interreg Ausztria-Magyarország projekt, amely az osztrák-magyar határrégió klímasemlegességhez való hozzájárulását kívánja növelni a regionálisan előállított bioszén felhasználási lehetőségeinek vizsgálatával. A találkozóra az FH Burgenland pinkafeldi kampuszán került sor, ahol a projekt partnerek bemutatták az érintett régiókat és megosztották egymással a projekt keretében kitűzött céljaikat.

„A bükk és a bükkösök Magyarországon” címmel jelent meg az MTA Erdészeti Tudományos Bizottságának IV. tanulmánykötete. Az 508 oldalas, ragyogóan illusztrált, elegáns megjelenésű kötet az MTA Erdészeti Tudományos Bizottságának kezdeményezésére jött létre, kiadója a Soproni Egyetem Kiadó.