Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

THE IMPACT RANKINGS

ir1.png

Soproni Egyetem az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok teljes megvilágításában a THE Impact Rankings 2023 világrangsorolásban!

 

A Times Higher Education (THE) Impact Rankings az egyetlen olyan globális teljesítmény rangsor, amely az egyetemeket az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljai (SDG) szerint értékeli. A 2023-as Impact Rankings az ötödik kiadás, és az összesített rangsorban 112 ország/régió 1591 egyeteme szerepel. A THE Impact Rankings lehetőséget ad arra, hogy rávilágítson a más (hagyományosnak mondható) rangsorokban nem szereplő intézményi tevékenységekre, melyek jelentős mértékben hozzájárulnak a jobb és fenntarthatóbb jövő eléréséhez.

Az összesített rangsort második éve az ausztrál Western Sydney Egyetem vezeti. A második helyen az Egyesült Királyságból a University of Manchester, míg a harmadik helyen a kanadai székhelyű Queen's University áll. A feltörekvő gazdaság legjobb intézménye az Universiti Sains Malaysia, amely a negyedik helyen végzett. A legjobb 100-ban az Egyesült Királyság a legreprezentáltabb nemzet 26 intézménnyel, ezt Ausztrália követi 16-tal, majd Kanada 15-tel.

Hazai viszonylatban a THE Impact Rankings 2023 listáján 11 intézmény képviselteti magát a magyar egyetemek közül. A Soproni Egyetem teljes fenntarthatósági megvilágításban, vagyis mind a 17 SDG mentén bemutatta teljesítményét. A 2022-es rangsoroláshoz képest további 10 ENSZ Fenntartható Fejlődési Cél indikátoraihoz is történt adatszolgáltatás.

A Soproni Egyetem esetében az SDG-k vonatkozásában 179 indikátor esetén vizsgáltuk a hozzájárulás lehetőségeit, melyek alapján a jövőre nézve fejlesztési célkitűzéseket határoztunk meg. Az indikátorok alátámasztása mellett a módszer még további, az SDG-khez kapcsolódó tudománymetriai adatokkal (publikációk száma, idézettség stb.) is dolgozik. Az elért pontszámok alapján határozzák meg, azon egyetemek átfogó rangsorát, amelyek a legjobban teljesítik az alátámasztó adatokkal igazolt fenntartható fejlődési célokért tett erőfeszítéseiket.

Alább bemutatjuk a legjelentősebb eredményeket, jelölve a 2022-es bázisévhez képest történt előrelépést, változást. A Soproni Egyetem hazai szinten 2023-ban:

  • 1. helyezést tudhat magáénak az alábbi SDG-k vonatkozásában:
    • világ szintű TOP200-as mezőny:
      • SDG 15 - Szárazföldi ökoszisztémák védelme (világ 101-200. helyezési sáv, megosztott első hely, világ szintű helyezésben javulás)
    • világ szintű TOP300-as mezőny:
      • SDG 12 - Felelős fogyasztás és termelés (világ 201-300. helyezési sáv)
      • SDG 6 - Tiszta víz és alapvető köztisztaság (világ 201-300. helyezési sáv, megosztott első hely, világ szintű helyezésben javulás)
  • 2. helyezést tudhat magáénak az alábbi SDG-k vonatkozásában:
    • SDG 2 - Az éhezés megszüntetése (világ 201-300. helyezési sáv, megosztott második hely, új SDG)
    • SDG 13 - Fellépés az éghajlatváltozás ellen (világ 301-400. helyezési sáv, új SDG)
    • SDG 11 - Fenntartható városok és közösségek (világ 401-600. helyezési sáv, megosztott második hely)
    • SDG 5 - Nemek közötti egyenlőség (világ 601-800. helyezési sáv, új SDG)
    • SDG 7 - Megfizethető és tiszta energia (világ 601-800. helyezési sáv, új SDG, megosztott második hely)
  • 3. helyezést tudhat magáénak az alábbi SDG-k vonatkozásában:
    • SDG 14 - Vizek, óceánok és tengerek védelme (világ 301-400. helyezési sáv, új SDG, megosztott harmadik hely)
    • SDG 10 - Egyenlőtlenségek csökkentése (világ 401-600. helyezési sáv, új SDG, megosztott harmadik hely)
    • SDG 9 - Ipar, innováció és infrastruktúra (világ 601-800. helyezési sáv, új SDG)
    • SDG 4 - Minőségi oktatás (világ 801-1000. helyezési sáv, új SDG, megosztott harmadik hely)
  • 4. helyezést tudhat magáénak az alábbi SDG-k vonatkozásában:
    • SDG 16 - Béke, igazság és erős intézmények (világ 401-600. helyezési sáv, megosztott negyedik hely, világ szintű helyezésben javulás)
    • SDG 8 - Tisztességes munka és gazdasági növekedés (világ 401-600. helyezési sáv, új SDG, megosztott negyedik hely)
    • SDG 1 - A szegénység felszámolása (világ 601-800. helyezési sáv, új SDG)
    • SDG 3 - Egészség és jóllét (világ 801-1000. helyezési sáv, új SDG)
  • 5. helyezést tudhat magáénak az alábbi SDG vonatkozásában:
    • SDG 17 - Partnerség a célok eléréséért (világ 1001+ helyezési sáv, megosztott ötödik hely)

Az Impact Rankings eredendően dinamikus: évről évre gyorsan növekszik, mivel egyre több egyetem igyekszik bizonyítani elkötelezettségét az SDG-k megvalósítása iránt azáltal, hogy csatlakozik az adatbázishoz; és lehetővé teszik az intézmények számára, hogy évről évre gyors javulást mutassanak be, például világos új politikák bevezetésével vagy előrehaladásuk egyértelműbb és nyíltabb bizonyítékaival.

A világ felsőoktatási intézményei számára elengedhetetlen a fenntarthatóság iránti elkötelezettség bizonyítása. A 17 SDG mindegyikére vonatkozó táblázatokkal a rangsor lehetőséget kínál arra, hogy kiemelje az egyetemek által a társadalomért végzett kiemelkedő munkát minden szinten – az egyetemen, a helyi és távolabbi környezetben is.

Részletek: https://greenuniversity.uni-sopron.hu/impact-rankings

 

Soproni Egyetem felkerült a THE Impact Rankings 2022 fenntarthatósági világrangsorolásba!

A THE Impact Rankings világrangsor kiváló lehetőség, hogy a Soproni Egyetem felkerüljön a THE egyik tematikus listájára, mely az UI GreenMetric világrangsor mellett szintén jelentős presztízs értékkel bír a fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítményünk mérésében.

A THE (Times Higher Education) által kifejlesztett, mutatószámokon alapuló „THE Impact Rankings” módszer a fenntarthatóságot középpontba helyező hazai és egyben nemzetközi mérés és rangsorolás egyik kiváló eszköze, mely az egyetemek társadalomra gyakorolt hatását mutatja be az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak (SDGs) megvalósításában elért siker alapján. 2015 szeptemberében az ENSZ 193 tagállama 17 Fenntartható Fejlődési Célt (SDG-t) fogadott el, amelyek mögött álló célkitűzések és indikátorok viszonyítási alapot jelentenek az előrehaladás sikerességének méréséhez.

ir2.png
1. ábra. THE Impact Rankings során vizsgált Fenntartható Fejlődési Célok (SDG-k) (URL1 nyomán, leolvasás: 2021.11.22.)

A 2018-2019-ben létrehozott rangsorolás megmutatja, hogy a globális felsőoktatási szektor hogyan dolgozik az Egyesült Nemzetek Szervezete  (ENSZ)  által meghatározott Fenntartható Fejlődési Célok (SDG-k) megvalósulásáért. Az első évben a 17 Fenntartható Fejlődési Célból 11-ről gyűjtöttek adatokat a résztvevő egyetemektől. 2020-ban ezt már mind a 17 SDG-re kiterjesztették. Az indikátorok alátámasztása mellett a módszer még további, az SDG-khez kapcsolódó tudománymetriai adatokkal (publikációk száma, idézettség stb.) is dolgozik. Az elért pontszámok alapján határozzák meg, azon egyetemek átfogó rangsorát, amelyek a legjobban teljesítik az alátámasztó adatokkal igazolt fenntartható fejlesztési célokért tett erőfeszítéseiket. A THE Impact Rankings emellett azon egyetemek rangsorát is közzéteszi, amelyek – SDG specifikusan – a legjobban teljesítik az egyes, adott fenntartható fejlődési célokat. A résztvevő egyetemek között világszinten a 4. SDG (4. Minőségi oktatás) és a COVID-19 pandémia kezelése miatt a 3. SDG (3. Egészség és jóllét) célkitűzések esetén jelentkezett a legnagyobb hozzájárulás.

Az egyetemek fenntarthatósági rangsorolására kifejlesztett eljáráshoz bármely egyetem csatlakozhat. A 2021-es rangsorolásban 98 országból, 1240 nemzeti és nemzetközi porondon jelen lévő egyetem szolgáltatott adatokat. A THE Impact Rankings rangsorlás évről-évre egyre népszerűbb, a TOP100-as listában leginkább az Egyesült Királyság, Ausztrália, Kanada és Új-Zéland egyetemei szerepelnek.

A 2022-es átfogó rangsorolásban való részvételhez az egyetemeknek kötelezően kell vizsgálnia a 17. SDG-t és az ehhez kapcsolódó indikátorokat (17. Partnerség a célok eléréséért) valamint az általuk kiválasztott bármely minimum három, további SDG-t, ami lehetővé teszi, hogy a számukra legfontosabbnak tartott területeken való kiválóságukat bizonyítsák.

2022-ben összesen 1406 egyetem mérettette meg magát 106 országból, ahol a csupán 8 hazai intézmény között már a Soproni Egyetem is megjelenik, nem is akármilyen teljesítménnyel. A pályázó hazai egyetemek között az SDG12 „Felelős fogyasztás és termelés” kategóriában első, míg az SDG15 „Szárazföldi ökoszisztémák védelme” tekintetében második helyezést értünk el, ezzel a világ szintű TOP300-as mezőnyben helyezkedünk el.  Az erőforrásokkal való gondos bánásmód és a biodiverzitás csökkenése ellen végzett komplex erőfeszítéseink, valamint az e területeken releváns tudományos munkánk kapott kedvező minősítést. Hazai szinten szintén előkelő helyen szerepeltünk a SDG 6 „Tiszta víz és alapvető köztisztaság” valamint a SDG11 ”Fenntartható városok és közösségek” indikátorai tekintetében is, ahol a magyar egyetemek között megosztott második és harmadik helyezéssel végeztünk. Ez előbbinél az első 400, utóbbinál az első 600 közötti megjelenést jelentette a világrangsorban szereplő egyetemek sorában. A Soproni Egyetem két további SDG-ben is megmérettette magát. Mind az SDG 4 „Minőségi oktatás” mind pedig az SDG 16 „Béke, igazság és erős intézmények” tekintetében a negyedik helyezést sikerült megszereznünk a hazai egyetemek között.

A Soproni Egyetem esetében az SDG-k vonatkozásában 179 indikátor esetén vizsgáltuk a hozzájárulás lehetőségeit, melyek alapján a jövőre nézve fejlesztési célkitűzéseket határoztunk meg.

A THE Impact Rankings bemutatja az egyetemek által végzett munkát, és lehetőséget ad arra, hogy rávilágítson a más (hagyományosnak mondható) rangsorokban nem szereplő intézményi tevékenységekre és erőfeszítésekre, melyek jelentős mértékben hozzájárulnak a jobb és fenntarthatóbb jövő eléréséhez. Alapját a THE World University Rankings rangsor mutatói adják, amelyek az oktatási kiválóságra és a hallgatói sikerre összpontosítanak, az Impact Rankings azonban ezen felül feltárja, milyen hatást gyakorolhat egy egyetem a Fenntartható Fejlődési Célokra (SDG), mint például a szegénység felszámolása, az egyenlőtlenségek csökkentése, fellépés az éghajlatváltozás ellen, a környezetromlás megakadályozása, a béke és az igazságosság célkitűzéseire.  (URL2 nyomán, leolvasás: 2021. 11. 22.)

Bővebb információ erről itt található: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/impact-rankings-faqs

ir3.png

Cikk nyomtatása E-mail

Kapcsolódó elérhetőségek