
A mezőgazdasági munkák, kaszálások során évente rengeteg őzgida esik áldozatul a gépeknek. A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának szakemberei évek óta foglalkoznak a probléma megoldásával: a hagyományos keresési módszerek helyett ma már hőkamerás drónokat alkalmaznak, melyek hatékonyan képesek észlelni a növényzetben megbúvó gidákat, lehetővé téve azok mentését még a munkálatok megkezdése előtt. A technológiai fejlődés az utóbbi évtizedekben gyökeresen átalakította a természetvédelem és vadgazdálkodás eszköztárát. Az egyre hatékonyabb és elérhetőbb pilóta nélküli légi járművek – különösen a hőkamerával felszerelt drónok – új távlatokat nyitottak a vadbiológiai kutatásokban, vadmonitoringban és nem utolsósorban a vadmentésben.

Az Index Kibeszélő újabb podcastjének vendége volt a Soproni Egyetem rektora. Prof. Dr. Fábián Attila rendkívül érzékletesen beszélt hazánk egyre súlyosbodó vízhiányáról és az éghajlatváltozás erdőkre gyakorolt hatásáról.

A nyár egyik legkedveltebb gyümölcse a málna – ilyenkor, július elején sokak asztalára kerül friss, illatos formájában. Ám míg a fogyasztók örömmel válogatják a piacon, kevesen tudják, milyen komoly kihívásokkal néznek szembe a hazai málnatermesztők. Az elmúlt években tapasztalható magyarországi málnatermesztés jelentős visszaesésének okai részben a klímaváltozás szélsőséges hatásaira vezethetők vissza, részben az öntözési problémákkal és a technológiai elmaradással magyarázhatók.

Ismét nemzetközileg is elismerték a Soproni Egyetem fenntarthatóság iránti elkötelezettségét. Prof. Dr. Lakatos Ferenc rektorhelyettes a 11. Nemzetközi UI GreenMetric Workshopon, Nizzában tartott előadást a Soproni Egyetemen kialakításra került „Sound of Earth” – „Föld Hangja” tanösvényről. A franciaországi Université Côte d'Azur által 2025. június 17-20. között megrendezett kongresszus a világ vezető felsőoktatási intézményeit kérte fel, hogy "A fenntartható fejlődési célok megvalósítása a felsőoktatásban" témakörében osszák meg tapasztalataikat. Újra bizonyítást nyert: a Soproni Egyetem folyamatosan bizonyítja, hogy nem csupán lépést tart a globális trendekkel, hanem élen jár a környezettudatos innovációk és az oktatás terén.

Negyven új kerékpárral bővült a Soproni Egyetem bringaparkja. Az intézményben zajló nagyszabású RRF-SOE-DTO projekt keretében már harmadik alkalommal kaptak kétkerekűt az egyetem munkatársai. Magyarország „Zöld Egyeteme” infrastrukturális fejlesztésekkel, szemléletformáló programokkal és közösségi eseményekkel dolgozik a közösség jóllétéért. Az átadón a Soproni Egyetem rektora az őszi egyetemi kerékpártúra időpontját is bejelentette.

2025 nyarán még szorosabbra fűzi hosszú múltra visszatekintő kapcsolatát és megerősíti összefogását a Soproni Egyetem és a Vietnámi Nemzeti Erdészeti Egyetem (Vietnam National University of Forestry, VNUF). Ez mindkét intézmény számára win-win helyzet: az együttműködés jelentős előrelépést biztosít a felek számára az oktatás és a kutatás területén.

Ismét előkelően szerepelt a Soproni Egyetem, Magyarország Zöld Egyeteme, amely az első hazai karbonpozitív egyetem a neves Times Higher Education Impact Rankings 2025. évi fenntarthatósági listáján. Megőrizve tavalyi erős pozícióját, ismét a 801–1000. helyen végzett nemzetközi viszonylatban, hazai szinten pedig a rangos 4. helyen zárt. Több olyan alkategória is volt, így például a „Szárazföldi ökoszisztémák védelme”, vagy a „Felelős fogyasztás és termelés”, amelyekben az összes magyarországi egyetemet maga mögé utasította. A globális összesítésben több mint 2500 felsőoktatási intézmény szerepel.

A közelmúltban zárult le a Soproni Egyetem által meghirdetett „Tekerj velünk Selmecig!” elnevezésű, egy hónapon át tartó országos kerékpáros kilométergyűjtés.

Jubileumához érkezett a Soproni Egyetem horgászversenye. A programot 2025. június 7-én, szombaton rendezték meg immáron 25. alkalommal, és amely ettől az évtől kibővült, ugyanis az egyetemi oktatókon, dolgozókon és hallgatókon kívül a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt., továbbá a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársai is meghívást kaptak rá. A helyszín szintén változott az eddigiekhez képest: a Pisztráng Horgászegyesület jóvoltából a Fehér úti tavon tartották meg az ily módon kiszélesedett első horgásznapot. A 24 jelentkező közül 19 horgász a Soproni Egyetemet, 5 fő a TAEG Zrt.-t képviselte. Az utánpótlás-nevelésben jelentős eredmény, hogy külön kategóriában 5 gyermek is részese lehetett a megmérettetésnek.

Csodálatos idő és különleges élmény várta azokat a látogatókat, akik részt vettek az idei SopronFest utolsó privát sétáján, amely az egyetem falai között, valamint a Botanikus kert árnyas fái alatt zajlott.

Elindult a Soproni Egyetemen a ClimaPannonia nevű, négyéves nemzetközi kutatási projekt, amelynek célja, hogy segítsen az éghajlatváltozás hatásaihoz alkalmazkodni a mezőgazdaságban.