Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Kultúra és közösség

A Soproni Egyetemen számos közösségépítő lehetőség közül választhat minden egyetemi polgár. Ilyenek például a soproni diákhagyományok, de azonkívül is több diákszervezet és kulturális program, rendezvény található meg az egyetemen.

A Soproni Selmeci diákhagyományok a 18. század végére nyúlnak vissza, amikor a Selmecbányán működő Bányászati és Erdészeti Akadémia hallgatói között kialakult a sajátos tradíció. A hagyományok az intézmény Sopronba költözése után is fennmaradtak és tovább fejlődtek, így ma már a selmeci-soproni diákhagyományokként emlegetjük őket. Ezek a hagyományok nem csupán szórakozásból születtek, hanem mélyebb jelentéssel is bírnak. Összetartást kovácsolnak a hallgatók között, erősítve az intézményhez való kötődést. A hagyományok ápolása által a diákok egy különleges közösséghez tartoznak, amelynek saját értékei, szabályai és szimbólumai vannak. Ezen túlmenően, a hagyományok fontos szerepet játszanak az oktatásban is, hiszen akár ezeken keresztül is átadják a szakmai tudást, valamint az etikát és a felelősségvállalást. 2014 óta a hagyományok az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékében is szerepelnek, elismerve azok történelmi és kulturális jelentőségét.

A sport is kiemelt szerepet játszik az egyetem életében. A SMAFC 1860 (Soproni Műegyetemi Atlétikai és Football Club) hazánk legidősebb, Európában még ma is működő sportegyesülete. A múltban számos jelentős sikert ért el, többek között megnyerte az NB II-t és az országos egyetemi kosárlabda bajnokságot is. Ma elsősorban az egyetemi hallgatók és dolgozók, de a soproniak számára is kínál sportolási lehetőséget, bárki számára nyitott a csatlakozás. A klub széleskörű kínálattal rendelkezik (több mint 24 szakosztállyal: Kosárlabda, Karate, Tájfutás, Lovaglás, Sakk, Szektorlabda, Floorball, Röplabda, Jégkorong, Atlétika, Íjászat, Asztalitenisz, Parasport, Szabadidősport, E-sport, Futsal, Természetjáró szakosztály, Küzdősport, Vizisport, Vívás, Aerobik, Squash, Kerékpár, Boksz), az úszástól és a squash-tól kezdve az aikidón és a konditermi edzéseken át a különböző csapatsportokig.

A Soproni Egyetem nemcsak a tudomány területén alkot, hanem a művészet és kultúra pezsgő központja is. A Ligneum Látogatóközpont az egyetem egyik legaktívabb műhelye, ahol a kortárs művészet mellett a hagyományos művészeti ágak is teret kapnak. Rendszeres kiállítások, koncertek, családi napok, workshopok és egyéb kulturális események színesítik az egyetemi életet. Az egyetem évente több fesztivált is szervez, mint a SEN (Soproni Egyetemi Nap) és aktív partnere a „SopronFest”-nek. Ezek az események kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy a hallgatók és a Sopron polgárai egyaránt kikapcsolódjanak és új élményeket szerezzenek. A hallgatói művészeti csoportok is aktív szerepet vállalnak az egyetemi kulturális életben. Színházi előadások, koncertek és különböző kiállítások színesítik a kínálatot. Az egyetem rendszeresen szervez vendégelőadásokat is, ahol ismert művészek, írók és előadóművészek osztják meg tudásukat és tapasztalataikat a hallgatókkal.

Az Eszterházy Palota Erdészeti Múzeum is egy különleges, kulturális programokkal teli hely, ahol az erdő és az ember kapcsolata elevenedik meg. A múzeum gyűjteményében számos érdekes tárgy, dokumentum és fénykép található, amelyek az erdészet történetét és hagyományait mutatják be. A múzeum látogatói megismerkedhetnek a selmeci bányászati és erdészeti hagyományokkal, az erdészek életével és munkájával, valamint az erdőgazdálkodás változatos világával. Az Erdészeti Múzeum rendszeresen szervez változatos programokat, amelyek az erdőhöz, az erdészethez és a természethez kapcsolódnak. Ezek a programok lehetőséget nyújtanak arra, hogy a látogatók még közelebb kerüljenek a természethez, megismerjék az erdő szerepét életünkben, és részt vegyenek interaktív, élményszerű foglalkozásokon. Ilyenek az állandó és tematikus kiállítások, amelyek különböző témákat járnak körül, például az erdő állatai, a fafeldolgozás, vagy az erdészek életmódja ilyen az állandóan megtekinthető Hidvégi Béla Vadászati Gyűjtemény vagy az Alma Mater kiállítás. Különböző oktató és szórakoztató foglalkozások gyerekeknek, amelyek játékos formában ismertetik meg őket az erdővel és annak lakóival, mint Az erdő titokzatos „lakói” című élményfoglalkozás. Vannak érdekes, szakemberek által tartott előadások az erdészet, a természetvédelem és a környezettudatosság témakörében. Kreatív foglalkozások, workshopok, ahol a résztvevők saját kezűleg készíthetnek különböző tárgyakat természetes anyagokból. Barangolások: Az erdőben tett vezetett túrák, ahol a szakvezetők bemutatják az erdő élővilágát és az erdőgazdálkodás különlegességeit. Az év során több alkalommal szerveznek nagyobb rendezvényeket is, például erdei ünnepeket, családi napokat vagy szakmai konferenciákat.

A Soproni Egyetem szerteágazó kulturális tevékenysége újabb színfolttal gazdagodott, melynek kimagasló attrakciójaként nyáresti színházi előadássorozat is indult az Esterházy Palota-Erdészeti Múzeum belső udvarán.

 

A Kultúra és közösség fenntarthatósági témakörben végzett egyetemi tevékenységeinkről részletesebb leírásokat alább olvashat (kattintson a linkekre):

"Bababarát" Egyetem

Ligneum Rendezvényház és Látogatóközpont

Hallgatói közösségek a Soproni Egyetemen

Cikk nyomtatása E-mail