Bővebben
Hírek
Őzgidák nyomában – A Soproni Egyetem dróntechnológiával védi a vadállományt
A mezőgazdasági munkák, kaszálások során évente rengeteg őzgida esik áldozatul a gépeknek. A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának szakemberei évek óta foglalkoznak a probléma megoldásával: a hagyományos keresési módszerek helyett ma már hőkamerás drónokat alkalmaznak, melyek hatékonyan képesek észlelni a növényzetben megbúvó gidákat, lehetővé téve azok mentését még a munkálatok megkezdése előtt. A technológiai fejlődés az utóbbi évtizedekben gyökeresen átalakította a természetvédelem és vadgazdálkodás eszköztárát. Az egyre hatékonyabb és elérhetőbb pilóta nélküli légi járművek – különösen a hőkamerával felszerelt drónok – új távlatokat nyitottak a vadbiológiai kutatásokban, vadmonitoringban és nem utolsósorban a vadmentésben.
BővebbenErdővédelem és éghajlatváltozás
Az Index Kibeszélő újabb podcastjének vendége volt a Soproni Egyetem rektora. Prof. Dr. Fábián Attila rendkívül érzékletesen beszélt hazánk egyre súlyosbodó vízhiányáról és az éghajlatváltozás erdőkre gyakorolt hatásáról.
BővebbenÉrik a málna a fák alatt– agrárerdészeti innováció a Soproni Egyetem és a MATE együttműködésében
A nyár egyik legkedveltebb gyümölcse a málna – ilyenkor, július elején sokak asztalára kerül friss, illatos formájában. Ám míg a fogyasztók örömmel válogatják a piacon, kevesen tudják, milyen komoly kihívásokkal néznek szembe a hazai málnatermesztők. Az elmúlt években tapasztalható magyarországi málnatermesztés jelentős visszaesésének okai részben a klímaváltozás szélsőséges hatásaira vezethetők vissza, részben az öntözési problémákkal és a technológiai elmaradással magyarázhatók.
BővebbenÚjra a nemzetközi fenntarthatóság élvonalában a Soproni Egyetem –fontos tudásmegosztás Nizzában
Ismét nemzetközileg is elismerték a Soproni Egyetem fenntarthatóság iránti elkötelezettségét. Prof. Dr. Lakatos Ferenc rektorhelyettes a 11. Nemzetközi UI GreenMetric Workshopon, Nizzában tartott előadást a Soproni Egyetemen kialakításra került „Sound of Earth” – „Föld Hangja” tanösvényről. A franciaországi Université Côte d'Azur által 2025. június 17-20. között megrendezett kongresszus a világ vezető felsőoktatási intézményeit kérte fel, hogy "A fenntartható fejlődési célok megvalósítása a felsőoktatásban" témakörében osszák meg tapasztalataikat. Újra bizonyítást nyert: a Soproni Egyetem folyamatosan bizonyítja, hogy nem csupán lépést tart a globális trendekkel, hanem élen jár a környezettudatos innovációk és az oktatás terén.
Fenntarthatóság két keréken – új kerékpárok a Soproni Egyetem dolgozóinak
Negyven új kerékpárral bővült a Soproni Egyetem bringaparkja. Az intézményben zajló nagyszabású RRF-SOE-DTO projekt keretében már harmadik alkalommal kaptak kétkerekűt az egyetem munkatársai. Magyarország „Zöld Egyeteme” infrastrukturális fejlesztésekkel, szemléletformáló programokkal és közösségi eseményekkel dolgozik a közösség jóllétéért. Az átadón a Soproni Egyetem rektora az őszi egyetemi kerékpártúra időpontját is bejelentette.
BővebbenMegújította együttműködését a Soproni Egyetem és a Vietnámi Nemzeti Erdészeti Egyetem
2025 nyarán még szorosabbra fűzi hosszú múltra visszatekintő kapcsolatát és megerősíti összefogását a Soproni Egyetem és a Vietnámi Nemzeti Erdészeti Egyetem (Vietnam National University of Forestry, VNUF). Ez mindkét intézmény számára win-win helyzet: az együttműködés jelentős előrelépést biztosít a felek számára az oktatás és a kutatás területén.
BővebbenZöld egyetem

"Lényeges, hogy a Soproni Egyetem betöltse azt a szerepet, mely az itt képzett hallgatókon és a kutatásokon keresztül hárul rá a fenntarthatóság elveinek terjesztése, valamint a fenntarthatóság érdekében alkalmazott megoldások kimunkálása tekintetében. Kiemelt jelentőséggel bír ez azért is, mert ezen feladat eredményes megvalósításából származó előnyök nem csak a Soproni Egyetem, hanem a város, a térség és az egész ország javára is szolgálnak."
Prof. dr. Fábián Attila, a Soproni Egyetem rektora
Bővebben